Beyaz Balon

GD Star Rating
loading...

Beyaz Balon, yedi yaşındaki Raziye’nin yılbaşı hediyesi için almak istediği Japon balığına ulaşma öyküsünü anlatmaktadır. Küçük kız annesinin verdiği parayı yolda kaybetmiştir. Ancak onu bulmak içi çaba sarfetmektedir. En sonunda onu kaybettiği yeri bulmuştur. Fakat ona ulaşması çok zordur. Ona yardımcı olabilmek için kardeşi gelir. Çünkü para bir dükkânın içindeki mazgalın önüne düşmüştür. Dükkânı açtırabilmek için adamı bulmaya çalışırlar.

Daha sonra küçük kız ve kardeşi paraya ulaşabilmek için uzun bir sopaya ihtiyaç duyar. Bu konuda balon satıcısı bir çocuk onlara yardımcı olur. Sakızları sopanın ucuna yapıştırırlar ve parayı çıkartmaya çalışırlar mazgaldan. Bu arada dükkân sahibi de gelmiştir fakat onun dükkânı açmasına gerek kalmamıştır çünkü çocuklar parayı çıkartmışlardır. En sonunda iki kardeş paralarını bulma sevinciyle giderler. Daha önce filmde gördüğümüz kişiler tek tek geçerler. Balon satıcısı çocuk kalır sadece ekranda ve sopasının ucunda sadece beyaz balon kalmıştır.
Burada yönetmenin beyaz balon tercihini bilinçli olarak kullandığını söyleyebiliriz. Saflığı, temizliği temsil etmesi bakımından.

Filmi kısaca özetleyecek olursak bir çocuğun gözünden İran sokaklarının karışıklığı ve insanların kendi dertlerine düşüp onu dinlememesi anlatılmıştır. Karmaşık ve yabancı bir hayatı görürüz sokaklarda. Bir diğer dikkat çekici nokta ise filmin gerçek zamanla aynı gitmesiydi.

Aslında Cafer Panahi ustası Abbas Kiarostami gibi toplumsal ideallerin bir alegorisini yaratmıştır bir çocuğun gözünden diyebiliriz. Çocuğun yaşadıkları bütün o duygular İran toplumunun bir yansımasıdır aslında. Yönetmenlerin bu yolu seçmelerinin sebebi sinemacılara uygulanan baskıdır bir bakıma. Gene İranlı başka bir yönetmen Asghar Farhadi’ye göre sansürcü, baskıcı rejimlerde film yapmak yönetmenin yaratıcılığını geliştirebilir değişik anlatımlara yaratıcı formüllere itebilir. Ancak bu formüllerin bile her zaman garantisi olmayabilir. Bunun en somut örneği Cafer Panahi ve Muhammed Resulov’un şu anda hapiste olmalarıdır. Ve yıllarca sinema yapmaları yasaklanmıştır. Yönetmen bu film ile Cannes’dan ‘Altın Kamera’ ödülü kazanmıştır. Fakat şuan ‘yönetime karşı çalışma’ çalışma suçundan 6 yıl hapis, 20 yıl da film çekmeme cezası almıştır.

Panahi geçen yıl 63. Cannes Fil Festivali jüri üyeliğine davet edilmişti. Fakat hapiste olduğu için katılamamıştır. Yönetmen İran Yeni Dalgası’nın en önemli isimlerinden bir tanesidir. Beyaz Balon yönetmenin ilk filmidir. Daha sonra çekeceği filmlerle de bir çok yenilik yapmıştır İran Sinemasında. Şuan hapiste olması ve 20 yıl süre ile film çekemeyecek olması gerçekten sinema açısından üzüntü verici bir durum. Umarız kısa bir süre içerisinde Cafer Panahi serbest kalır ve kamerasına kavuşur.

Filmin Künyesi:

Yönetmen: Cafer Panahi
Senaryo: Abbas Kiarostami, Cafer Panahi
Oyuncular: Aida Mohammadkhani, Mohsen Kafili, Fereshteh Sadre Orafaiy, Anna Borkowska, Mohammad Shahani, Mohammed Bakhtiar, Aliasghar Smadi, Hamidreza Tahery, Asghar Barzegar, Hasan Neamatolahi
Yapım yılı: 1995
Cafer Panahi Filmleri:

Badkonake Sefid (Beyaz Balon, 1995)
Ardekul (1997, kısa belgesel)
Ayna (1997)
Çember (2000)
Talaye Sorkh (Kanlı Altın, 2003)
Offside(Ofsayt) (2006)

Arda Kaya - Temmuz 2011

GD Star Rating
loading...
Beyaz Balon, 3.3 out of 5 based on 3 ratings
Yazar - 31 Temmuz 2011. Kategori Sinebakış. Bu yazıya yazılan yazıları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>